W miastach, które będą gospodarzami meczów UEFA EURO 2012, przygotowano szereg projektów aktywizujących lokalną społeczność. Wśród nich jest m.in. projekt „Respect Your Health" Euroschools 2012 (wcześniej znany pod roboczą nazwą Wszyscy Gramy) - finansowana przez UEFA akcja organizowana w Polsce i na Ukrainie, która ma promować piłkę nożną jako element zdrowego trybu życia, przy wykorzystaniu boisk typu Orlik.
Z kolei program „Wolontariat - włącz się!" skierowany jest do bezrobotnych i ma za zadanie umożliwienie im powrotu na rynek pracy przez udział w szkoleniach, kursach językowych i zaangażowanie w wolontariat sportowy. Będzie on realizowany na terenie czterech województw, których stolicami są miasta-gospodarze Euro 2012. Projekt ma objąć 640 osób, wystartuje na Dolnym Śląsku, gdzie obejmie 240 mieszkańców.
PL.2012 przygotowała program dla wszystkich zainteresowanych wolontariatem przy mistrzostwach. Nosi on nazwę „Wolontariat w przestrzeni publicznej". Wolontariusze i wolontariuszki będą bowiem potrzebni m.in. na lotniskach, dworcach kolejowych, ulicach miast gospodarzy, strefach kibiców, w miejscach zapewniających opiekę medyczną. Zadaniem miejskich wolontariuszy będzie tworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej, a przewodnim hasłem - "wszyscy jesteśmy gospodarzami turnieju". Rekrutacja odbędzie się jesienią 2011 roku.
Praca w charakterze wolontariusza ma też pomóc zaangażować w organizację mistrzostw osoby niepełnosprawne. Specjalny program przygotował dla nich Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Objęte programem osoby (po 40 w każdym z województw, gdzie leżą miasta-gospodarze) mają dzięki niemu m.in. ukształtować wiedzę i kompetencje potrzebne do wykonywania pracy przy obsłudze wielkich imprez, dzięki czemu po zakończeniu przewidzianego na dwa lata projektu będą mogły być skierowane na staże zawodowe w samorządach.
Ważnym adresatem projektów zaangażowania społecznego są również kibice. Jednym z celów turnieju jest bowiem trwałe podniesienie poziomu kultury i bezpieczeństwa imprez sportowych. Ma w tym pomóc m.in. projekt Ambasad Kibiców. W czasie turnieju, w Polsce i na Ukrainie działać będzie sieć placówek, w których sami kibice udzielać będą innym kibicom informacji i pomocy. W realizację projektu zaangażowane będą grupy kibiców z Polski i zagranicy. By lepiej przygotować polskich fanów piłki nożnej do tego odpowiedzialnego zadania powstał projekt Kibice Razem, który zakłada stworzenie lokalnych ośrodków - miejsc spotkań kibiców - kierowanych przez dwie zatrudnione w tym celu osoby. Ich głównym zadaniem jest nawiązanie kontaktu z aktywnymi członkami społeczności kibiców i pomoc w koordynacji działań i realizacji kreatywnych pomysłów.
Pracownicy projektu mają tworzyć atmosferę wolnej dyskusji i wzajemnego szacunku oraz starać się ograniczyć symboliczne znaczenie kultury przemocy wśród kibiców. W 2010 r. otwarte zostały lokalne ośrodki projektu Kibice Razem w Gdańsku i we Wrocławiu, uruchomiono również stronę internetową służącą komunikacji z kibicami.
Do kibiców skierowane są także projekty „Respect for All" oraz „Football Against Racism". Ten ostatni przy okazji organizacji
Euro 2012 prowadzi w Polsce i na Ukrainie stowarzyszenie „Nigdy więcej", które walczy z przejawami rasizmu i antysemityzmu m.in. na stadionach.
W fazę realizacji przechodzi kolejny z projektów społecznych - Akademia Euro, który zakłada przeszkolenie ok. 2,5 tysiąca osób tzw. pierwszego kontaktu z kibicami, np. pracowników punktów obsługi na dworcach kolejowych i lotniskach, ratowników medycznych, czy pracowników komunikacji miejskiej. W zakres szkolenia wchodzi kurs języka angielskiego, szkolenie z profesjonalnej obsługi klienta a także kurs wiadomości o Euro 2012 oraz atrakcjach turystycznych kraju i konkretnego regionu. W 2011 roku realizowany będzie także uruchomiony w roku 2010 projekt Akademia Gościnności, który ma na celu podniesienie umiejętności i jakości obsługi świadczonej przez personel w hotelach.
Mając na uwadze, że piłkarskie Mistrzostwa Europy będą pierwszą imprezą sportową w Polsce o tak masowym charakterze, może być ona wykorzystana do skutecznego promowania zachowań proekologicznych, a także do promocji polityki ekologicznej państwa wśród szerokiego grona odbiorców. „Program działań pro-środowiskowych podczas UEFA EURO 2012" został opracowany w ramach współpracy spółki PL.2012 z Ministerstwem Środowiska i ma na celu „zazielenienie" Mistrzostw, czyli m.in. zmniejszenie wpływu na środowisko wywoływanego przez organizację UEFA EURO 2012 i wykorzystanie przygotowań i organizacji turnieju do włączenia społeczeństwa w działania na rzecz ochrony środowiska oraz kształtowania postaw proekologicznych.
W ramach działań proekologicznych promowany będzie m.in. transport publiczny, odbędzie się akcja sadzenia 400 tys. drzew, które mają skompensować zwiększoną emisję dwutlenku węgla przez organizację Euro. W oficjalnych miejscach
UEFA EURO 2012 prowadzona będzie selekcja odpadów - z puszek aluminiowych zebranych po meczach wykonane zostaną piłkarskie bramki (potrzeba ok. 5 tys. puszek na bramkę), które będą mogły być wykorzystane na boiskach typu „Orlik". Podczas mistrzostw w 2008 roku zebrano ok. 1 mln puszek. Projekty ekologiczne towarzyszące Euro 2012 objęte będą wspólną marką „eko2012+".